Press

Článek v Českolipském deníku ze cvičení

Trochu jako ve filmu Top Gun to vypadalo v sobotu odpoledne v areálu sklárny Optik ve Skalici u České Lípy.

Hasiči, kteří tu zasahovali v moderních dýchacích přístrojích, lehce připomínali filmové piloty v akci. Nasazení dýchacích přístrojů bylo nezbytné. Celý areál sklárny pohltil v jednu chvíli hustý a těžko dýchatelný dým. Uvnitř nebylo vidět na krok a nadechnout se nedalo. „Naoko“ tady začal hořet brusný stroj v době, kdy byla sklárna plná lidí a oheň si vyžádal šest obětí. Takový byl základní námět cvičení, kterého se účastnili hasiči ze Skalice, Chrastavy a saského Bertsdorf-Hörnitz, partneři ze společného přeshraničního projektu, díky němuž mají ve Skalici od letoška novou impozantní Tatrovku i rekonstruovanou zbrojnici.

Fotografie zde: http://ceskolipsky.denik.cz/galerie/skalice-cviceni-sklarna-13.html?mm=4832459

 Článek v Českolipském deníku před prověřovacím cvičení na sklárnu

Hasiči

Článek v Týdeníku 5+2

Zbrusu novou požární stanicí, osmapadesátiletou výstavní Tatrou typu 805 a rovnou třemi platnými světovými rekordy, které se skví v Guinnessově knize, se mohou pyšnit současní členové Sboru dobrovolných hasičů ze Skalice u České Lípy. Za vším stojí tvrdá a aktivní práce.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů ve Skalici u České Lípy pořádá každoročně Hasičskou pouť. Do obce se sjíždí desítky dobrovolných sborů z celé republiky.
Foto: Adéla Vachtová, 5plus2

Pětatřiceti skalickým dobrovolníkům v čele s velitelem Jiřím Havnerem však práce přináší nejen své ovoce, ale i nadšení do dalších společných aktivit.

Ať už jde o pyžamový či maškarní bál, velkolepou hasičskou fontánu, tradiční pálení čarodějnic nebo hasičskou pouť, skaličtí jdou do všeho naplno.

Neváhají a vyjíždí tam, kde je jich potřeba

Velmi zodpovědně, jako lidé na správném místě, se ujali i pomoci při letošních povodních, když společně s jednotkami z Volfartic a Kravař vyjeli do zatopených Křešic nedaleko Litoměřic. „Odčerpávali jsme vodu, pomáhali jsme tam, kde bylo třeba, a vařili jsme guláš v polní kuchyni, která je součástí naší hasičské výbavy. Strávili jsme tam všichni společně deset dnů,“ vzpomíná Havner.

Mnohem raději ale vypráví o tom, jak hasiči úspěšně dosáhli na tři světové rekordy, které zdobí stránky Guinnessovy knihy rekordů. Ve všech případech šlo o rekord v délce položených hadic.

Mají zápisy v knize rekordů od Mácháče i ze Skalice

První z rekordů je už z roku 1999, kdy skaličtí hasiči zorganizovali vodní proud, který dosáhl na oba konce Skalice, přesněji od jednoho viaduktu k druhému. Tehdy šlo o délku 3 966 m. „Pamatuju si to úplně přesně, protože jsme to poctivě měřili pěšky pomocí policejního kolečka ještě s velitelem varnsdorfských dobrovolných hasičů Jiřím Suchardou,“ říká s úsměvem Havner.

O rok později skaličtí opustili území obce, a vyrazili vstříc dalšímu rekordu. Tentokrát si troufli až k Máchovu jezeru, odkud čerpali vodu ve směru na Ralsko okolo letiště v Hradčanech. I tehdy se zadařilo, a délka rekordu se nyní rovná maratonské trase. Avšak v roce 2001 překonali sami sebe dalším maximem, a to v délce 52 kilometrů a sedmi stovek metrů.

Hasiči myslí i na děti

Kromě dovádění s hadicemi je neméně zajímavým počinem jednotky Novoroční ohňostroj, který organizují tak, aby si ho mohli vychutnat i děti. Každý rok 1. ledna se tak do Skalice na náměstí sjíždí lidé z celého okolí.

O tom, že hasiči nezapomínají i na malé děti, svědčí i skupinka malých soptíků, kterým se každé pondělí věnuje starosta hasičů Milan Hňoupek.

Autor: Adéla Vachtová týdeník 5+2

 

Zápisy do Guinessovy knihy rekordů

Rekord Skalice rekordPouť Skalice